29 Eylül 2020, Salı
Ana Sayfa / Apple / VMware ile Mac OS X Mountain Lion 10.8.3 Kurulumu (AMD – Intel)

VMware ile Mac OS X Mountain Lion 10.8.3 Kurulumu (AMD – Intel)

Eğer uyumlu bir donanıma sahip isek hiç te zor olmayan bir işlem ile Mac OS  X işletim sistemini x86 tabanlı PC lere kurabiliyoruz. Mac OS u sanal makina olarak çalıştırmak ta mümkün. VMware veya VirtualBox üzerine kurulum yapmak mümkün. Bu makalemizde Mac OS X Mountain Lion 10.8.3 sürümünü önceden hazırlanmış VMware image ile nasıl çalıştırabiliriz hep birlikte bakalım.

VMware ile Mac OS X Mountain Lion 10.8.3  kurulumu için gereksinimler

1- Hardware Virtualization (VT) destekli bir işlemci. Güncel işlemcilerin neredeyse tümünde bu özellik mevcut. Anakartımızın bios undan aktifleştirmemiz yeterli. Olmazsa olmaz bir seçenek te değil. İndirdiğimiz dosyaların arasındaki Virtualization bypasser ile bu gerekliliği ortadan kaldırabiliyoruz.

2- Önceden hazırlanmış Mac OS X VMware imajı ve bazı araçlar. VMware Unlocker ve darwin.iso gibi.

3- VMware Workstation 8 veya üstü bir sürümü.

Kurulum

1- Souldevteam Download sayfasından veya direk olarak Mac OS X Moundain Lion 10.8.3 adresinden önceden hazırlanmış VMware imajını indirelim. (torrent)

2- İndirdiğimiz sıkıştırılmış dosyayı 7zip yardımı ile açalım.

3- Bios Ayarlarından Hardware Virtualization ı eneble ettiğimizden emin olalım.

4- VMware Unlocker ile VMware Workstation a Mac OS X desteği kazandırıyoruz. Bunun için VMware Unlocker klasöründen kullandığımız işletim sistemi ve sürüme uygun olan versiyonu seçiyoruz ve çalıştırıyoruz. Windows için install.bat dosyasını yönetici olarak çalıştırmamız gerekiyor.

5- Eğer VmWare 10.x kullanıyorsanız Unlock için buraya Tıklayın

Mac OS X Unlocker

Kurulumun ardından yeni sanal makina oluştururken aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi Apple Mac OS X seçeneği aktif olmalı.

VMware Apple Mac OS X

5- Eğer AMD sistemde kullanacaksak OS X Mountain Lion klasöründeki amd-kernel.cmd dosyasını yönetici olarak çalıştırmamız gerekiyor.

6- OS X Mountain Lion.vmx dosyasını çalıştırarak önceden hazırlanmış imajımızı VMware Workstation ile açalım.

Mac OS X VMware ayarlarıBurada ayarları sistemimize göre özelleştirebiliriz. En az 3GB ram seçmenizi tavsiye ederim. 2GB ve daha altında sistem zaman zaman kilitlenebiliyor.

7- Sanal makinamızı çalıştıralım. İlk açılış biraz uzun sürebiliyor. Bir süre bekledikten sonra karşılama ekranı geliyor ve Dil seçimi, kullanıcı adı – parola gibi ayarları yapıyoruz ve Mountain Lion karşımızda. Sistem düzgün bir şekilde açılırsa kurcalamaya başlamadan önce bir snapshot alabilirsiniz. Olası sorunlara karşı bize zaman kazandıracaktır.

Mac OS X Mountain Lion 10.8.3 VMware

Gerçek bir Mac olmasa da bir çok işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Örneğin Xcode yükleyerek IOS Programlamaya bile başlayabilirsiniz.

AMD x4 955 işlemcili bir bilgisayarda 3GB ayrılmış ram ile sorunsuz bir şekilde çalıştırdık.

Takıldığınız bir yer olursa sormaktan çekinmeyin.

 

Tools Kurulumu: Vmware unlocker içerisinde darvin.iso dosyası var. Bununla kurabilirsiniz. ISO dosyasını CD-ROM olarak gösterdiğinizde Sanal Mac’inizde kurulum için pencere açılacaktır.

vmware tools u kurarak ta çözünürlük ayarlarını sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz

Alıntı: http://www.defter.org/

Anahtar Kelime: vmware ile mac os x kurulumu

One comment

  1. Ben indirip dvd ye boot ettim sonra başlatınca aslan resmi geliyor ve orda takılıyor sebebi nedir bunu çok acil yardım lütfen
    İntel Dual Pentium 2.67 Ghz
    3 Gb 800 Mhz Ram
    1 GB 128 Bit ekran Kartı
    320 Gb harddisk lütfen yardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir