20 Eylül 2020, Pazar
Ana Sayfa / Windows / Windows 10’da Güvenli Mod Nasıl Önyüklenir
güvenli mod 1

Windows 10’da Güvenli Mod Nasıl Önyüklenir

Windows 10 Güvenli Modu, bilgisayarınızdaki en önemli yerlerden biridir. PC’nizde işletim sisteminden çözemediğiniz sorunlar veya bir şeyler ters gittiğinde, Güvenli Mod ihtiyacı doğabilir.

Peki güvenli moda nasıl geçersiniz? Windows 10’da eskisi gibi değil, biraz daha farklı, klasik “PC önyüklenirken F8 tuşuna basın” yöntemi artık Windows 10 da çalışmıyor.

Ancak, Windows 10’da Güvenli Mod’da önyüklemenin, güvenli modun hala birkaç yolu vardır ve size burada en çok kullanılan yöntemleri göstereceğiz.

Kurtarma veya Kurulum Ortamından Önyükleme

Windows’a önyükleme yapamıyorsanız (örneğin bir otomatik onarım döngüsüne takılırsanız ya da örneğin Windows açmaya çalıştığında boş bir ekran açarsanız), güvenli modda önyüklemenin en iyi yolu kurtarma kullanmaktır.

Yükleme veya kurtarma sürücünüzü oluşturduktan sonra, USB sürücünüze yerleştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yükleme sürücüsünü kullanıyorsanız, bilgisayarınız “İleri” yi ve ardından “Bilgisayarınızı onarın” ı tıklamanız gereken Windows Kurulumu ekranına açılır.

güvenli mod 2

Bilgisayarınız, Başlangıç Ayarları adı verilen yeni bir mavi ekrana yeniden başlatılmalıdır. Burada, hangi Güvenli Mod yinelemesini girmek istediğinize bağlı olarak 4, 5 veya 6 tuşuna basın.

güvenli mod 3

Shift + Yeniden Başlatma Yöntemi

Windows önyükleme yapıyorsa (yalnızca oturum açma ekranına bile), Güvenli Mod’a geçmenin en hızlı yolu muhtemelen bu yöntemi kullanmaktır.

Windows 10’da Güç düğmesini tıklatın (yalnızca Başlat menüsünden değil, Windows oturum açma ekranından da erişebilirsiniz – ne nedenle olursa olsun Windows’ta oturum açamıyorsanız kullanışlıdır). Ardından, “Yeniden Başlat” seçeneğini tıklatırken Shift tuşunu basılı tutun.

Bu sizi ilk ipucunda bahsettiğimiz mavi ekran Başlangıç menüsüne açmalıdır. Bu noktadan sonra, Windows 10 Güvenli Moduna girmek için bu talimatları uygulayabilirsiniz.

Windows Ayarları ile

 

güvenli mod 4

Windows içinden kullanabileceğiniz güvenli modda önyüklemenin başka bir yöntemi, Ayarlar’a gitmek (Başlat menüsündeki çark simgesi veya ayarları Windows Arama çubuğuna Ayarlar yazın).

“Güncelle ve güvenlik” i tıklayın ve ardından “Gelişmiş başlangıç” başlığı altındaki “Şimdi yeniden başlat” seçeneğini tıklayın.

Bu sizi ilk ipucundan mavi ekran Başlangıç menüsüne götürecektir. “Sorun Giderme -> Gelişmiş seçenekler -> Daha fazla kurtarma seçeneğine bakın -> Başlangıç Ayarları -> Yeniden başlat” a tıklayın. Bilgisayarınız Başlangıç Ayarlarına önyükleme yaptıktan sonra, istediğiniz Güvenli Mod sürümüne bağlı olarak 4, 5 veya 6 tuşunu seçin. kullanmak.

Sonuç

Önceki Windows sürümlerinde Güvenli Modunda önyükleme yöntemleri Windows10 da devre dışı bırakıldı. İşletim sistemi Windows’a müdahale edebilmenin en iyi yolu güvenli Mod’a ulaşabilmek olduğunu biliyoruz. Bu makalede Windows 10 u güvenli modda başlatabilmenin en iyi yollarını gösterdik.