24 Haziran 2021, Perşembe
Ana Sayfa / Wordpress / Wordpress Eklenti / WordPress de En İyi 5 Görüntü Sıkıştırma Eklentisi Karşılaştırıldı
wordpress en iyi görüntü sıkıştırma eklentisi 1

WordPress de En İyi 5 Görüntü Sıkıştırma Eklentisi Karşılaştırıldı

Web siteniz için en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisi mi arıyorsunuz? Görüntü sıkıştırma eklentileri, WordPress’teki görüntüleri daha iyi hız ve performans için kolayca optimize etmenizi sağlar. Bu makalede, WordPress için en iyi resim sıkıştırma eklentilerini karşılaştırdık.

En iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentileri

WordPress Görüntü Sıkıştırma Eklentisine Ne Zaman İhtiyacınız Var?
Resimlerin düz metinden daha büyük olması, yüklemelerinin daha uzun sürdüğünde web siteniz yavaşlar SEO kaybına neden olabilir.

Bununla birlikte, muhtemelen “bir resim bin kelimeye bedeldir” demiştir. Görüntüler içeriğinizi daha ilgi çekici ve etkileşimli hale getirir. Fakat bir resmin siteniz için kötü sonuçlar doğuracağını unutmayın.

WordPress web sitenizin hızını artırmak için, resimlerinizi optimize etmeniz gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, resmi WordPress’e yüklemeden önce Photoshop veya başka bir resim düzenleme yazılımı kullanmaktır. Bu, web sitenizdeki görüntülerin kalitesi üzerinde kontrolü sağlar.

Bununla birlikte, tüm kullanıcılar resim düzenleme programı ile çalışmak konusunda iyi değildir. Ayrıca bu konuda yeteneğe sahip olmak resimleri en iyi duruma getirmek iş yükünü artırır.

Neyse ki, bu konuda size yardımcı olabilecek birkaç WordPress resim sıkıştırma eklentisi vardır. Bu eklentiler, resimlerinizi otomatik olarak sıkıştırarak ve web sitenizdeki daha küçük boyutlu sürümü kullanarak optimize eder.

Söylediğimiz gibi, en iyi WordPress görüntü sıkıştırma eklentilerine ve bunların görüntü optimizasyonu, performans ve kalite açısından nasıl olduklarına bakalım.

1. reSmush.it

wordpress en iyi görüntü sıkıştırma eklentisi 2
remush.it wordpress resim sıkıştırma eklentisi

reSmush.it en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentisidir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak optimize etmenin yanı sıra eski görüntüler için toplu optimizasyon seçeneği sunar.

Görüntüleri optimize etmek için reSmush API’sini kullanır ve yüklemeleriniz için optimizasyon seviyesini seçmenize izin verir. Dezavantajı, farklı sıkıştırma seviyelerine sahip olmamasıdır. Ayrıca, boyutu 5 MB’tan küçük yüklemelerle optimizasyonu da sınırlandırır. Tam boyutlu bir resim eklemeniz gerekebilir diye, bireysel görüntüleri sıkıştırma işleminin dışında tutabilirsiniz.

2. EWWW Image Optimizer

wordpress en iyi görüntü sıkıştırma eklentisi 3

EWWW – wordpress resim sıkıştırma eklentisi

EWWW Image Optimizer, WordPress görüntü sıkıştırma eklentisi için mükemmel bir seçenektir. Kullanımı kolaydır ve anında yüklediğiniz görüntüleri otomatik olarak optimize edebilirsiniz. Ayrıca önceden yüklediğiniz resimleri toplu halde sıkıştırabilir ve optimize edebilirsiniz.

Tüm sıkıştırma işlemlerini kendi sunucularınızda gerçekleştirir, bu da bir API anahtarı almak için bir hesaba kaydolmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, diğer WordPress eklentileri tarafından oluşturulan ve medya kitaplığı klasörlerinizin dışında depolanan görüntüleri de optimize edebilir. Eklentiyi kullanmak için bir hesap gerekmez, ancak ek özellikler alabilmek için API’lerine kaydolabilirsiniz.

3. Compress JPEG & PNG images

wordpress en iyi görüntü sıkıştırma eklentisi 4
TinyPNG – WordPress resim sıkıştırma eklentisi

Sıkıştırma JPEG & PNG, TinyPNG’in arkasındaki ekip tarafından oluşturulur ve eklentiyi kullanmak için bir hesap oluşturmanız gerekir. Ücretsiz hesapla her ay sadece 500 resmi optimize edebilirsin. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak sıkıştırabilir ve ayrıca eski görüntüleri toplu olarak en iyi duruma getirebilirsiniz.

Eklenti ayarları, hangi görüntü boyutlarını optimize etmek istediğinizi seçmenize izin verir. Ek olarak, orijinal yüklemeleriniz için bir maksimum boyut da belirleyebilirsiniz. Bu boyuttan daha büyük resimler eklenti tarafından otomatik olarak yeniden boyutlandırılır.

4. ShortPixel Image Optimizer

wordpress en iyi görüntü sıkıştırma eklentisi 5

ShortPixel Image Optimizer for WordPress

ShortPixel Image Optimizer, başka bir kullanışlı WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. E-posta adresinizi vererek bir API anahtarı edinmenizi gerektirir. Temel ücretsiz hesap ayda 100 görüntüye kadar sıkıştırmanıza olanak tanır ve bu limiti arttırmak için ücretli planlarına yükseltmeniz gerekir.

Eklentiyi etkinleştirdiğiniz anda görüntüleri sıkıştırmaya başlar ve orijinal görüntülerinizi ayrı bir klasörde saklar. Ayrıca, kalite farkını görmek için orijinal dosyayı sıkıştırılmış versiyonla karşılaştırmanıza izin verir. ShortPixel gelişmiş özelliklerle doludur ve size karşılaştırma formatları seçme imkanı sunar.

5. WP Smush

wordpress en iyi görüntü sıkıştırma eklentisi 6
WPSmush – WordPress resimleri sıkıştır

WP Smush başka bir popüler WordPress görüntü sıkıştırma eklentisidir. Yükleme sırasında görüntüleri otomatik olarak sıkıştırır ve ayrıca eski görüntü dosyalarınızı sıkıştırmak ve optimize etmek için de kullanılabilir. Ayrıca maksimum görüntü çözünürlüğünü de ayarlayabilirsiniz; görüntüleriniz sıkıştırılırken daha makul boyutlara ölçeklenir.

Eklentinin ücretsiz sürümü, API anahtarlarını kullanmak için bir hesap oluşturmanızı gerektirmez. Toplu optimizasyon özelliği, bir kerede 50 görüntüyü optimize etmenize izin verir ve daha fazla görüntüyü sıkıştırmak için toplu iyileştiriciyi yeniden çalıştırabilirsiniz.

Görüntü Sıkıştırma Eklentileri için Karşılaştırma Testi Puanları

Artık farklı WordPress resim sıkıştırma seçenekleri hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre, performans açısından birbirleriyle nasıl karşılaştırdıklarına bakalım.

Bunu ölçmek için, bu eklentilerin her birini kullanarak aynı resmi yükleyerek test yaptık.

JPEG Formatında Görüntü Sıkıştırma Testi

118 KB boyutunda bir resim seçerek 5 eklenti üzerindeki aşağıdaki sonuçları gördük.

wordpress en iyi görüntü sıkıştırma eklentisi 7
Test Resmi 118 KB

JPEG Test Sonuçları

EklentiSıkıştırılmış BoyutBaşarı (%)Method
reSmush.it 76 KB 30.59% Lossless
EWWW Image Optimizer
112 KB5%Lossless
Compress JPEG & PNG images
114.7 KB
2.8 %
Lossy
ShortPixel Image Optimizer
69.2 KB
41.94% Lossy
WP Smush112KB5% Lossless

PNG Formatında Görüntü Sıkıştırma Testi

sonraki test çalışmamızda 102 KB lık bir PNG dosyası üzerinde çalıştık ve aşağıdaki sonuçlara ulaştık.

wordpress en iyi görüntü sıkıştırma eklentisi 8
PNG test dosyamız

PNG test sonuçları

EklentiSıkıştırılmış BoyutBaşarı (%)Method
reSmush.it36 KB 63.8% Lossless
EWWW Image Optimizer
97.5 KB1.9%Lossless
Compress JPEG & PNG images
34.3 KB
64%
Lossy
ShortPixel Image Optimizer
37 KB
63.5% Lossy
WP Smush99KB2.9% Lossless

WordPress için En İyi Görüntü Sıkıştırma Eklentisi Hangisidir?

Görüntü sıkıştırma wordpress eklentisi olarak esnek seçenekler arıyorsanız, reSmush.it, görüntü dosyası boyutunda gerçek farkı yaratarak performans açısından en iyi sonuçları verir.

Görüntü sıkıştırması için ödeme yapmak istiyorsanız, testlerimizde gerçekten iyi performans gösteren ShortPixel’i deneyebilirsiniz.

EWWW Image Optimizer, esnek ayarları olan harika bir eklentidir, ancak gerçek farkı yaratan sıkıştırma seviyelerine erişmek için ücretli API anahtarlarına ihtiyacınız olacaktır.

Umarız en iyi WordPress resim sıkıştırma eklentileri karşılaştırmasını yararlı bulmuşsunuzdur. WordPress’teki genel görüntü sorunları listemizi ve bunların nasıl düzeltileceğini de görmek isteyebilirsiniz.