16 Kasım 2019, Cumartesi
Ana Sayfa / Manşet / WordPress ile e-ticaret sitesi nasıl yapılır

WordPress ile e-ticaret sitesi nasıl yapılır

WordPress kullanarak çevrimiçi bir pazar oluşturmak ister misiniz? Çevrimiçi bir pazar web sitesi, kullanıcıların e-Ticaret platformunuzda kendi mini mağazalarını kurarak öğeleri satın almalarını ve satmalarını sağlar.

Çevrimiçi pazar platformunuzu paylaşarak para kazanmanızı sağlar. Genel gider maliyetlerinin düşük olması nedeniyle popüler bir çevrimiçi iş fikri haline geldi.

Bu yazıda, WordPress kullanarak binlerce lira harcamadan kolayca nasıl online bir pazar oluşturulacağını göstereceğiz.

WordPress kullanarak e-ticaret sitesi oluşturma

WordPress kullanarak bir Çevrimiçi Pazar e-ticaret sitesi açmaya Ne Gerekir?

Öncelikle, doğru web sitesi platformunu kullandığınızdan emin olmalısınız ve bu makaleyi okuduğunuzdan beri doğru yerdesiniz.

WordPress.org’u kullanmanızı öneririz, çünkü size kutudan çıkan tüm WordPress özelliklerine özgürlük ve erişim sağlar.

Kendi kendine barındırılan WordPress’i kullanarak bir çevrimiçi pazar sitesi web sitesi oluşturmak için aşağıdaki öğelere ihtiyacınız olacak.

  • Bir etki alanı adı (Örneğin, selimozdem.com)
  • Web barındırma hesabı (Bu, web sitenizin dosyalarının depolandığı yerdir)
  • SSL Sertifikası (Çevrimiçi ödemeleri güvenli bir şekilde kabul etmek için)
  • WooCommerce (en iyi WordPress e-Ticaret eklentisi)
  • Online pazar yeri addon

Tüm kurulum 40 dakikaya kadar sürebilir ve sizi adım adım tek tek izleyeceğiz.

Hazır? Başlayalım.

Adım 1. E-Ticaret Platformunuzu Kurun

İlk adım, bir alan adı ve bir web barındırma hesabı satın almaktır. Sadece bir web barındırma ihtiyacınız yok, ancak WooCommerce barındırma konusunda uzmanlaşmış bir servise ihtiyacınız olacak, çünkü bu e-ticaret platformumuz olarak kullanacağımız yazılım.

Genellikle bir etki alanı adı 14.99 $ / yıl, web 7.99 / ay barındıran ve SSL sertifikası 69.99 / yıl’dır.

Şimdi, yeni başlıyorsanız, bu para çok gibi görünüyor.

Neyse ki, Bluehost resmi olarak tavsiye edilen bir WordPress ve WooCommerce hosting sağlayıcısı, kullanıcılarımıza ücretsiz domain + SSL ve bulut WordPress hostinglerinde indirim sunmayı kabul etti.

Temel olarak, ayda 6,95 $ ‘a başlayabilirsiniz.

Barındırma satın aldıktan sonra, kurulum talimatlarının tamamı için çevrimiçi bir mağazanın nasıl başlatılacağına ilişkin adım adım öğreticiyi izleyin.

Şimdi WooCommerce kurulu bir WordPress web sitesine sahip olacaksınız.

Ancak, WooCommerce varsayılan olarak web sitenizin tek bir satıcı web sitesi olduğunu varsayar, bu nedenle diğer kullanıcıların web sitenize kendi ürünlerini ve hizmetlerini eklemesi mümkün değildir.

Bunu değiştirelim.

Adım 2. WooCommerce Sitenizi Çevrimiçi Pazarlara Dönüştürün

Öncelikle, WC Satıcıları eklentisini kurmanız ve etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla ayrıntı için, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına dair adım adım kılavuzumuza bakın.

WC Satıcıları WooCommerce için bir pazar çözümü. WooCommerce’ı çok satıcılı bir platforma dönüştürerek bir pazar web sitesi oluşturmayı kolaylaştırır.

Her satıcı, ürünlerini web sitesinin pazar sahibi olarak kontrolünü elinizde tutarken satabilir. Kendi iş modelinizi, ödeme yöntemlerinizi, ürün çeşitlerinizi ve daha fazlasını seçebilirsiniz.

Etkinleştirmeden sonra, pazar ayarlarını yapılandırmak için WC Satıcıları »Ayarlar sayfasına gidin.

WC Vendors settings

WC Satıcı ayarları

İlk önce, genel eşyaları göreceksiniz. Kullanıcıların web sitenizde Satıcı olarak kaydolmalarını sağlamak için “Satıcı Kaydı” kutusunun işaretli olduğundan emin olmanız gerekir.

Sayfadaki diğer öğeleri inceleyebilir ve ardından ayarlarınızı saklamak için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesini tıklayabilirsiniz.

Ardından, web sitenizdeki satıcılara komisyon oranı ayarlamak için “Komisyon” sekmesini tıklamanız gerekir. Bu, her satış için satıcıya ödeyeceğiniz tutardır.

WC Satıcıları komisyon ayarları

WC Vendors commission settings

Not: Küresel komisyon oranı, bireysel satıcılar ve ürünler için geçersiz kılınabilir.

Ardından, satıcılar için siteye yönelik kurallar belirlemek için “Yetenekler” sekmesini tıklamanız gerekir. Ayarların bu kısmı üç bölümden oluşmaktadır.

Satıcılar için yetenekleri ayarlama

Set capabilities for Vendors

Genel yetenekler, satıcıların ürünleri ve siparişleri görüntülemesine ve düzenlemesine izin verilmesini içerir. Varsayılan seçenekler çoğu site için işe yarar.

Ardından, “Ürünler” bölümüne geçin ve buradan, hangi ürün türlerinin ekleyebileceğini seçebilirsiniz. Örneğin, satıcıları yalnızca dijital indirmeler veya fiziksel bir ürün eklemek üzere sınırlayabilirsiniz.

Satıcıların ‘Ürün Ekle’ sayfasında hangi verileri görüp kullanabileceğini de seçebilirsiniz.

Set product rules

Son olarak, sipariş sağlayıcılar hakkında hangi bilgileri görebileceklerini seçmek için ‘Yetenekler’ altındaki ‘Siparişler’ bölümüne geçin.

Set vendor permissions for orders

Yetenekleri ayarladıktan sonra, web sitenizde pazar ile ilgili sayfaları ayarlama zamanı gelmiştir.

Sayfaları ayarlamak için eklenti ayarları altındaki ‘Display’ sekmesine geçin. Her öğe için yeni bir sayfa oluşturmak ve ayarlarda görüntülenen kısa kodu sayfanın içerik alanına eklemek için Sayfalar »Yeni Ekle’ye gidebilirsiniz.

Set up marketplace pages

Tüm sayfaları oluşturduktan ve bunlara kısa kod ekledikten sonra buradan seçebilirsiniz.

Sayfaların altında, aynı sayfada “Mağaza ayarları” seçeneğini de bulacaksınız. Satıcı mağazası URL’lerinde kullanmak için bir ön ek seçebileceğiniz, mağaza sayfalarına özel başlıklar koymalarına ve HTML’yi mağaza açıklamasında kullanmalarına izin veren yer.

Store settings for vendors

Bir sonraki adım, satıcılarınız için ödemeleri ayarlamaktır. Çoğu pazar web sitesi, satıcıları için minimum bir eşik belirler ve bunları aylık veya haftalık olarak öder.

Müşterilere geri ödeme talep etmeleri veya ürünler hakkında geri bildirim vermeleri için yeterli zaman sağladığı için satıcılara manuel ödemeleri kullanmanızı öneririz.

WC Vendors payments

Ancak, satıcılar için para çekme sistemi ödemek istiyorsanız, o zaman prim eklentileri satın alabilirsiniz. WC Tedarikçilerinde Stripe, MangoPay, Escrow ve Manuel Ödemeler için eklentiler bulunmaktadır.

Seçtiğiniz ödeme ağ geçidine bağlı olarak, API anahtarlarınızı girerek bir ödeme ağ geçidi oluşturmanız gerekecektir. Ayarlarınızı saklamak için Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıklamayı unutmayın.

Şimdi WC Satıcıları hazır olduğuna göre, çok satıcılı bir ortam için WooCommerce’i ayarlayalım.

Adım 3. WooCommerce’da Hesap Yönetimini Etkinleştirin

Öncelikle WooCommerce »Ayarlar sayfasını ziyaret etmeniz ve “Account” sekmesini tıklamanız gerekir. Buradan müşteri kayıt seçeneğinin yanındaki kutuları işaretlemeniz gerekir.

Allow customers to create an account in WooCommerce

Değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın.

Adım 4. Navigasyon Menülerini Ayarlama

Artık çok satıcılı pazar kurulumunuz tamamlandı. Kullanıcılarınızın web sitenizde yollarını bulmalarını kolaylaştırmanın zamanı geldi.

Bunu yapmak için Görünüm »Menüler sayfasına gidin. Buradan, kullanıcı hesabınızı ve çıkış sayfalarını gezinti menüsüne eklemeniz gerekir.

Add to menu

Değişikliklerinizi saklamak için ‘Menüyü Kaydet’ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Bir Hesabım sayfanız yoksa, WordPress’te yeni bir sayfa oluşturun ve yayın düzenleyicisine aşağıdaki kısa kodu ekleyin.

[Woocommerce_my_account]

Adım 5. Marketplace Web Sitenizi Test Edin

Çevrimiçi pazar web siteniz artık teste hazır. Web sitenizi yeni bir tarayıcı penceresinde ziyaret edebilir ve üstteki Hesabım bağlantısını tıklayarak yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.

Testing your marketplace website

Buradan, hem müşteriler hem de satıcılar hesaplarına giriş yapabilir ve yeni bir hesap oluşturabilirler.

Register as vendor
kullanıcı hesap girişi

Kullanıcılar yeni bir hesap oluşturduktan sonra, bir e-posta bildirimi alırsınız. E-posta bildirimleri alamıyorsanız, WordPress’in e-posta göndermeme sorununu nasıl çözeceğinize dair kılavuzumuza bakın.

Yeni satıcı uygulamalarını, Kullanıcılar »Tüm Kullanıcılar sayfasını ziyaret ederek de görüntüleyebilirsiniz. Tüm yeni satıcı taleplerini “bekleyen satıcı” olarak göreceksiniz ve uygulamaları, kullanıcı adlarının altındaki bağlantıya tıklayarak onaylayabilir veya reddedebilirsiniz.

Approve vending vendors
Kullanıcı Rol Tanımları

Onaylandıktan sonra, bu satıcılar hesaplarına giriş yapabilir ve satıcılarını kontrol panelini ziyaret ederek ürünlerini ekleyebilirler. Ayrıca siparişlerini ve satış raporlarını görüntüleyebilirler.

Vendor dashboard
İndirim Yönetim Sayfası

Satıcılarınızın yapması gereken ilk şey, “Mağaza Ayarları” bağlantısını tıklayarak mağaza ayarlarını yapmaktır.

Vendor shop settings
Ödeme Yöntemi

Belirlediğiniz ödeme yöntemlerine bağlı olarak, ödemeleri alabilmek için PayPal veya Stripe e-posta adreslerini sağlamaları gerekir. Ayrıca, doğrudan manuel ödemeler için banka hesabı bilgilerini de sağlayabileceklerdir.

Bir satıcı yeni bir ürün eklediğinde, bir bildirim e-postası alacak ve ürünler menüsünün yanında bir simge göreceksiniz. Daha sonra bir ürünü düzenleyebilir, onaylayabilir veya silebilirsiniz.

Pending products
Ürün yönetimi sayfası

Mağaza sayfanız, satıcının mağaza adıyla satılan ürünleri açıkça gösterecektir.

Sold by vendor
e-ticaret ürün yerleşimi

Adım 6. Online Marketplace Web Sitenizi Büyütün

İlk önce, pazar web siteniz için bir tasarım seçmek isteyebilirsiniz. WordPress binlerce ücretsiz ve ücretli temayla birlikte gelir, ancak hepsi e-ticarete hazır değildir.

Pazar platformunuz için uygun bir tema bulmak için en iyi WooCommerce temalarını seçin.

Bundan sonra, web sitenize yeni özellikler eklemek istersiniz. Örneğin, onu bir çok satıcılı açık artırma sitesi veya bir üyelik topluluğu haline getirmek.

Hangi ürünlerin daha fazla trafik aldığını ve hangi üreticilerin daha fazla kullanıcı getirdiğini izlemek istersiniz. Bunun için web sitenizdeki WooCommerce’da müşteri takibini etkinleştirmeniz gerekir.

Herhangi bir e-Ticaret web sitesini büyütmedeki en büyük engel, terk edilmiş araba satışlarıdır. Karınızı artırmak için bir profesyonel gibi terk edilmiş araba satışlarını nasıl geri kazanabileceğinizi öğrenin.

Umarız bu makale, WordPress kullanarak nasıl bir çevrimiçi pazar oluşturulacağını öğrenmenize yardımcı olmuştur. Ayrıca web sitenizi nasıl hızlandıracağınızı şuradan öğrenebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, Bizi Twitter ve Facebook’ta da bulabilirsiniz.