Ana Sayfa / Wordpress / WordPress Şifre Sorunu
1

WordPress Şifre Sorunu

WordPress tabanlı sitelerin sayısı güngeçtikçe artıyor. Bunun temel nedeni, kod bilgisi gerektirmemesi, hızlı kurulması, milyonlarca hazır tema bulunması ki bu wordpress temalar hemen her sektöre hitap ediyor. Profesyonel ve ücretsiz temaların bulunması gibi onlarca sebep yazarak bu sayfayı doldurabiliriz.

WordPress Admin Giriş Sorunu

Geçtiğimiz günlerde wordpress sitemin şifresini değiştirdim ve bu değişiklik sonucunda tarayıcının sunduğu  karmaşık şifreyi daha da karrıştırarak yep yeni bir şifre elde ettim. Bu şifreyi de haliyle  unuttum. WordPress Şifremi Unuttum kısmından da cevap gelmedi.

WordPress sitemin şifresini nasıl değiştiririm

WordPress içerk yönetim sisteminde unutulan şifreler nasıl geri getirilir. WordPress de yeni şifre tanımlama işlemleri şöyle yapılır.

1. Eğer WordPress siteniz internet üzerindeki bir sunucu üzerine yayınlanıyorsa zaten işiniz basit. Şifremi unuttum kısmına kayıtlı e-posta adresinizi ya da kullanıcı adınızı yazarak gelen mail yardımıyla şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. WordPress Şifremi Unuttum kısmı çalışmıyor ise

2. Eğer localhost’ta çalışıyorsanız, bilgisayarınızda mail sunucu kurulu olmadığı için 1.adımdaki yöntem başarısız olacak, mail adresinize mail gönderilmeyecektir. Diğer yönden WordPress sitenizde e-posta ayarları yapılmamışsa  aşağıdaki adımları uygularak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz:

  • cPanel‘e giriş yapın.
  • Veritabanları – phpMyAdmin‘e girin.
  • Sol tarafta WordPress kurulu olan veritabanınızı seçin.
  • Yine sol tarafta tablolarda wp_users olan ya da _user tabloyu tıklayın.
  • Açılan sayfada sıfırlamak istediğiniz kullanıcı hesabını (admin veya diğer kullanıcılar) bulun ve “Düzenle“yi tıklayın.
  • Password (user_pass) yazan kısmına  e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e  yazın ve kaydet butonuna tıklayın.
  • Şifreniz 123456 olarak değiştirilmiştir.

İşlem bu kadar.

Sisteme ilk girişte wordpress güvenlik için şifrenizi değiştirmenizi isteyebilir. Şifrenizi kesinlikle değiştirin. Hack işlemlerinde ilk denenen şifre bilin bakalım hangisi?

İyi çalışmalar.