8 Ağustos 2020, Cumartesi
Ana Sayfa / Wordpress / Wp Kategorinin Yazıları Bileşeni (Widgeti)
1

Wp Kategorinin Yazıları Bileşeni (Widgeti)

Bazılarımız için belli bir kategorideki yazılar bizim için önemli olabiliyor. Bu yazıların bağlantılarını kolayca ulaşılabilmeleri için yan menüye (sidebar) koymak isteyebilirsiniz. Bunu çok güzel bir şekilde gerçekleştiren James Lao tarafından yazılan Category Posts Widget – Kategori Yazıları Bileşeni isimli bileşeni buldum. Bileşen WP API’yi kullandığından WP’nin sonraki sürümlerinde de sorunsuz çalışacaktır. Yazar her ne kadar WP 2.5 gerektirir demiş olsa da daha önceki sürümlerde de çalışacağını sanıyorum.
Kurulum:

 1. Eklentinin Türkçe’sini buradan ya da orijinalini buradan indirin.
 2. Zip’li dosyadaki klasörü /wp-content/plugins klasörüne upload edin. Yönetim Paneli/Eklentiler Bölümünden ‘Category Posts Widget’ isimli eklentiyi etkinleştirin.
 3. Yönetim Paneli/Tasarım/Bileşenler bölümünde bileşeni yan menünüze ekleyin. Yazılarını göstermek istediğiniz her bir kategori için bileşeni istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz.
 4. Eğer Bileşen (Widget) yapısını kullanmıyorsanız, aşağıdaki kodları kullanarak eklentiyi kullanabilirsiniz.

 
[code]


       

 • Dersler Kategorisi

               

                  
                

         

 •        

  [/code] yg_cat_posts(4, 5) ifadesindeki ‘4’ parametresi kategorinin id’sini, ‘5’ parametresi ise bu kategoriden gösterilecek yazı sayısını gösterir. Parametreleri istediğiniz gibi değiştirin.
  Bu özellik tarafımdan eklenmiş olup, eklentinin orijinalinde bu özellik bulunmamaktadır.

  Bileşenin kurulumunu yaptığınızda, bileşenler bölümünde aşağıdaki gibi görülecektir.
  2

  Yukarıdaki resimdeki gibi ayar yapıp, kaydettiğinizde ise bileşen yan menünüzde aşağıdaki gibi görülecektir.

  3

  Bileşen ile isterseniz kategori başlığını bağlantı haline getirebilir, yazı başlığı yanında özetine de yer verebilirsiniz. Ancak özet gösterme işinin pek iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum, çünkü eğer yazının özet alanına kısa bir yazı koymadıysanız bu durumda yazınızdaki more tagine kadar olan kısım gösteriliyor ki bu da bazen bayağı uzun olabiliyor. Bu nedenle bu seçeneği dikkatli kullanın. Eklentiyi WordPress’in get_posts()fonksiyonunu inceleyerek geliştirebilirsiniz.
  Not: Bileşen WP 2.5 ile geliştirilip, test edilmiş ancak ben WP 3.4.2 ile test ettiğimde de bir problem yaşamadım.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir