22 Kasım 2019, Cuma
Ana Sayfa / Belirli Gün ve Haftalar / Yaşlılara Saygı Haftası (18 – 24 Mart)

Yaşlılara Saygı Haftası (18 – 24 Mart)

belirli günler18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası tarihçesi ve Basın Bülteni

“18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI”
31.YIL BASIN BÜLTENİ- 18 MART 2013
“YAŞLANAN ANNE-BABALARINIZI ALIŞIK OLDUKLARI EVLERİNDEN, EŞYALARINDAN AYIRMAYINIZ. YAŞLILARINIZA MADDİ DEĞİL MANEVİ HEDİYELER GÖTÜRÜNÜZ. UNUTMAYIN SİZİN DE BİR GÜN ÇALACAK KAPINIZA GÖZÜNÜZ VE KULAĞINIZ TAKILACAKTIR. SEN DE YAŞLANACAKSIN, UNUTMA!”
MİHRİBAN KURAL

YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ KURUCUSU VE 33 YIL HİZMET VERMİŞ GENEL BAŞKANI GÜÇSÜZLER VE KİMSESİZLER DERNEĞİ KADIN KOLU BAŞKANIYKEN 1978  YILINDA SAYIN JÜLİDE GÜLİZAR’IN SUNDUĞU BİR KONU BİR KONUK PROGRAMINA KONUŞMACI OLARAK DAVET EDİLEN SAYIN MİHRİBAN KURAL’IN PROGRAMA KATILIMI GENİŞ BİR KİTLENİN DİKKATİNİ ÇEKMİŞ, ALMANYA VE KIBRIS TA DAHİL OLMAK ÜZERE PEK ÇOK VATANDAŞIMIZDAN BİNLERCE MEKTUP GELMİŞTİR.MEKTUPLARIN HEMEN HEPSİNDE ÇOK DUYGULANDIKLARINI YAZAN DOSTLARIMIZIN ORTAK SORUSU “YAŞLILIK GÜÇSÜZLÜK MÜ?” OMUŞTUR. BUNUN ÜZERİNE 1979 YILI SONUNDA ÖNEMLİ İŞLERE İMZASINI ATMIŞ, HATIRLI KURUCU ÜYELERİMİZİN İŞTİRAKİYLE DERNEĞİMİZ KURULMUŞTUR.
5 OCAK 1980 TARİHİNDE KURULAN YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ’NİN AMACI;
HALKTAN GELEN İSTEK ÜZERİNE YAŞLIYI GÜÇSÜZDEN AYIRMAK,YAŞLILARIMIZA KARŞI KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ SAYGI, SEVGİ VE İLGİYİ YENİLEMEK VE YAŞLILARIMIZIN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARINI KORUMAKTIR.

YAŞLILARI KORUMA DERNEGİ GENEL MERKEZİ – ANKARA
Tel: 0.312213 50 08 – 0.312 231 5196 – 0 505 833 8690 Fax: 0.312231 51 96
E-mail: [email protected]

1980 YILINDA 14 DEĞERLİ KURUCU VE KURUCU KURUL BAŞKANI SAYIN MİHRİBAN KURAL BAŞKANLIĞINDA ÇALIŞMALARINA BAŞLAYAN YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ “YAŞLILAR VE YAŞLILIK” KONUSUNU TÜRKİYE’DE İLK DEFA ELE ALAN , YAŞLILARIMIZIN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI KONUSUNDA ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPMIŞ İLK GÖNÜLLÜ KURULUŞTUR.
AMBLEMİMİZ EVİ VE ÇATIYI İFADE EDİP, İÇİNDEKİ OLGUN ÇİÇEK YAŞLIYI TEMSİL ETMEKTEDİR; YAŞLISI BULUNAN ÇATI AYDINLIKTIR, ORADA DÜZEN, BOLLUK, BEREKET VARDIR; SAYGI VE SEVGİ DOLUDUR.
KURULDUĞU GÜNDEN BU YANA, KURUCU BAŞKANIMIZ VE 33 YILLIK GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN MİHRİBAN KURAL HANIMEFENDİNİN ÖNDERLİĞİNDE “YAŞLILIK PASOSU, YAŞLI AYLIKLARI, YAŞLI EMEKLİLERİN MADDİ ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ, ARACISIZ VE REKLAMSIZ YARDIM, YAŞLILAR ELÜRÜNLERİ PANAYIRI VE YAŞAM BOYU ÖĞRENMEYİ DESTEKLEYEN ÇEŞİTLİ GÖNÜLLÜ KURSLAR, YAŞLILARIMIZA EVLERİNDE BAKIM, SAĞLIK HİZMETLERİ VE İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI, FELÇLİ YAŞLILARIMIZ İÇİN DÜZENLEMELER YAPILMASI , YAŞLI VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ANITKABİRDE, RESMİ DAİRELERDE, CAMİİLERDE, CADDE VE SOKAKLARDA VB. YERLERDE YAŞAMLARINI KOLAYLAŞTIRACAK DÜZENLEMELERİN YAPILMASI, TİYATROLARDA, SİNEMALARDA , TREN İSTASYONLARINDA ÇEŞİTLİ DÜZENLEMELERİN VE YAŞLI İNDİRİMLERİNİN SAĞLANMASI, TOPLUMUMUZU BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN ÇEŞİTLİ SEMİNER, KONFERANS, SERGİLER AÇILMASI, ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZİ BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN RESİM VE KOMPOZİSYON YARIŞMALARI, MORAL GEZİLERİ VE TOPLANTILARI, YAŞLILARIMIZIN TOPLUM HAYATINDAN KOPARILMAMASI, AYNİ YARDIMLAR” KONULARINDA DAHA SONRAKİ YILLARDA ÇEŞİTLİ KURUM, KURULUŞ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA ÖRNEK OLACAK VE İLHAM VERECEK ÇALIŞMALARI ÜLKEMİZDE İLK DEFA DERNEĞİMİZ YAPMIŞTIR.

EN ÖNEMLİ ESERİMİZ 18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI’DIR.
• 1982 YILINDA, GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN MİHRİBAN KURAL’IN GİRİŞİMLERİ, TEKLİFİ VE YAPIMCILIĞINDA, DERNEĞİMİZ TARAFINDAN DERNEĞİMİZİ TANITMAK, EN VERİMLİ YILLARINI BU VATANA ÇALIŞARAK GEÇİRMİŞ YAŞLILARIMIZA SAYGI, SEVGİ VE İLGİYİ HATIRLATMAK, YAŞLI HAKLARI KONUSUNA DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA “18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI” İLAN EDİLMİŞTİR. EN BÜYÜK ESERİMİZ “18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI” İLE AMACIMIZA ULAŞTIĞIMIZ KANAATİNDEYİZ, GEREK DEVLETİMİZİN İLGİLİ KURUMLARININ, GEREK DİĞER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ VE HALKIMIZIN DİKKATİNİ YAŞLILIK KONUSUNA ÇEKTİK. EVET, AMACIMIZA ULAŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ…. DERNEĞİMİZİN KURULDUĞU 1980 YILI VE ÖNCESİNDE KAMUOYUNDA YETERİ KADAR İLGİLENİLMEYEN YAŞLILIK KONUSUNA BUGÜN DEVLETİMİZİN İLGİLİ KURULUŞLARININ VE BİRÇOK SİVİL TOPLUM KURULUŞUNUN İLGİ GÖSTERMESİ BİZLERİ GERÇEKTEN MUTLU ETMEKTEDİR. ÖZELLİKLE “18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI”NI TOPLUMUMUZA KAZANDIRMANIN VE HAFTAMIZIN RESMİ VEYA RESMİ OLMAYAN KURULUŞLAR TARAFINDAN BENİMSENMİŞ OLDUĞUNU GÖRMENİN GURURUNU TAŞIMAKTAYIZ.
• ANCAK YAŞLILARIMIZ İÇİN YAPILANLAR HALA YETERLİ DEĞİLDİR.
• TABİİKİ YAŞLILARIMIZIN MÜZİKLİ TOPLANTILAR VE GEZİLER GİBİ SOSYAL FAALİYETLERE İHTİYACI VARDIR; FAKAT BURADAKİ ASIL AMAÇ YAŞLILARIMIZIN TOPLUM İÇERİSİNDE HAK ETTİKLERİ ONURLU YAŞAM ŞARTLARINA VE SEVİYELERİNE KAVUŞTURULMASIDIR.

ÇOK YAKINDA DÜNYA YAŞLILARIN ELİNE GEÇECEK!

Yaşam kalitesi gün geçtikçe artmakta, bunun sonucunda, yaşlılıktan kaynaklanan ölüm oranları azalmaktadır. Dolayısıyla, dünya genelinde yaşlı nüfusun genç nüfusa oranı artmaktadır. Sonuç olarak; çok yakında dünyanın yaşlıların dünyası olacağı değerlendirilmektedir.

ÜLKEMİZDE DE YAŞLI VE KIDEMLİ VATANDAŞLARIMIZIN NÜFUSUN ORANI ARTMAKLA BİRLİKTE , YAŞLILARIMIZ HENÜZ HAK ETTİKLERİ YAŞAM STANDARTLARINA KAVUŞMUŞ DEĞİLDİR. GEREK SOSYAL OLANAKLAR GEREK CADDE, KALDIRIM, PARKLAR VB KAMUYA AÇIK ALANLARDA, BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE, VEYA DİĞER ULAŞIM ARAÇLARINDA HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRACAK DÜZENLEMELER YAPILAMAMIŞTIR VEYA YAPILANLAR DA YETERLİ DEĞİLDİR. ÖZELLİKLE EMEKLİ YAŞLILARIMIZIN DA DÜŞTÜĞÜ GEÇİM DERDİ DİKKATE ALINMALIDIR.
YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ OLARAK DİYORUZ Kİ:
YAŞLILIK ASLA GÜÇSÜZLÜK DEĞİLDİR.
SLOGANIMIZ “SEN DE YAŞLANACAKSIN UNUTMA” DIR.
HERKES KENDİNDEN BİR SONRAKİ NESLİ İÇİN YAŞLIDIR. YAŞLILIK FİZYOLOJİK VE BİYOLOJİK BİR OLAYDIR. CANLILAR DOĞAR, BÜYÜR VE YAŞLANIRLAR.
YAŞLILIĞIN BİZİ İLGİLENDİREN TARAFI GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZDİR:
HER MİLLETİN OLDUĞU GİBİ TÜRK MİLLETİNİN DE DÜNYA ÜZERİNDE SAYGIN VE KÖKLÜ GELENEK-GÖRENEKLERİ VARDIR.
KÜÇÜĞÜN BÜYÜĞE OLAN SAYGISINA KARŞI, BÜYÜKLERİN DE KÜÇÜKLERE SEVGİSİ SONSUZ OLMALIDIR.
BU YÜZDEN GENÇ NESİLE SESLENİYORUZ:

BİR GÜN SİZLERİNDE YAŞLANACAĞINIZ GERÇEĞİNİ UNUTMAYINIZ LÜTFEN…
YAŞLILARINIZI ALIŞIK OLDUKLARI EŞYALARINDAN AYIRMADAN YAKIN ÇEVRENİZDE YAŞAMALARINI SAĞLAYIN, FIRSAT BULDUKÇA YAŞLILARINIZLA İLGİLENİNİZ. YAŞLI ANNE VE BABALARINIZDAN BIKMAYINIZ. ONLAR SİZİ ÖPEREK, SEVEREK BAĞIRLARINDAN KOPARIP ALLAH’IN YARDIMIYLA TOPLUMA BAĞIŞLADILAR. YARDIMLARINIZ VE İLGİNİZ BİR BORÇ DEĞİL, SEVGİDİR. SİZ DE ONLARA, KOPTUĞUNUZ O BAĞIRLARA SEVEREK, SAYARAK, HOŞGÖRÜYLE DAVRANIN,

 AİLE ÇEVRENİZDEN AYIRMADAN, EŞYALARINDAN, TOPLUMDAN KOPARMADAN YARDIMCI OLUNUZ. YAŞLILIK YAŞAMIN İKİNCİ ÇOCUKLUK ÇAĞIDIR, İNSANLARIN MUTLU ÇAĞIDIR, UNUTMAYINIZ.
 SİZDEN SONRAKİ NESİLLERE SOYLU DAVRANIŞLARINIZLA ÖRNEK OLUNUZ; TEK VE EN BÜYÜK KAZANCIMIZ TOPLUMDA SAYGI, SEVGİ VE İLGİ GÖREN MUTLU YAŞLILARIMIZI GÖRMEKTİR.
 YAŞLILAR KONUSUNU ASLA İSTİSMAR ETMEYİNİZ, MERHAMET SÖMÜRÜCÜLÜĞÜ HALİNE GETİRMEYİNİZ… EKRANLARDA TEŞHİR ETMEYİNİZ.
 HERKESİN NEYE İHTİYACI VARSA YAŞLININDA ONA İHTİYACI VARDIR.
YAŞLILIK BİR EĞİTİM KONUSUDUR.
EĞİTİM İSE AİLEDE BAŞLAR, OKULLARDA DEVAM EDER.
EĞİTİMSİZ VE SAYGISIZ BİR TOPLUMDAN HİÇBİR BAŞARI BEKLENEMEZ.
YAŞLILARIMIZA YAPACAĞIMIZ HER TÜRLÜ YARDIM DİNİ, VİCDANİ, AHLAKİ VE MİLLİ GÖREVİMİZDİR.
YAŞLILARINIZIN MALLARINI, PARALARINI ALARAK HUZUREVLERİNE TERK ETMEYİNİZ, YAŞLILARINIZI YALNIZ BIRAKMAYINIZ.


KİMSE GENÇLİK BİRİKİMLERİNİ VE EŞYALARINI HUZUREVLERİNDE ÖMÜRLERİNİN SONUNU GEÇİRMEK İÇİN YAPMAZ. HERKES ESKİDE OLSA KENDİ EŞYASIYLA MUTLUDUR.

EŞ DOST ARACILIĞI İLE İŞGAL EDİLEN DEVLETİN HUZUREVLERİ, NESLİ VE GELİRİ TÜKENMİŞ, İHTİYACI OLAN KİŞİLERİN YERİ OLMALIDIR VE AYRICA GEREK RESMİ GEREK ÖZEL HUZUREVLERİ SIK SIK DENETLENMELİDİR.

YAŞLILARIMIZIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOKTUR.BU KONUDAKİ YASAL DÜZENLEMELER ACİLEN YAPILMALIDIR.

YAŞLILARIMIZA YAPILAN SALDIRILAR, YAŞLILARIMIZA YÖNELİK ŞİDDET VE İSTİSMAR CEZASIZ KALMAKTA VEYA ÇOK HAFİF CEZALARLA GEÇİŞTİRİLMEKTEDİR.

18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI’NIN 31.YILINDA ,YILLARDIR ÖZVERİLİ, ÖRNEK ÇALIŞMALARI VE DURUŞUYLA ÜLKEMİZDE YAŞLILIK VE YAŞLI HAKLARI KONUSUNDA ÖNCÜLÜK YAPMIŞ, ÇALIŞMALARIYLA ÇEŞİTLİ KURUM VE KURULUŞLARA İLHAM VERMİŞ,18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI’NIN YAPIMCISI
YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ KURUCU KURUL BAŞKANI VE 33 YILLIK GENEL BAŞKANI,
DÜNYANIN EN İYİ İNSANI, DOKUNDUĞU PEK ÇOK HAYATTA İZ BIRAKAN
SAYIN MİHRİBAN KURAL HANIMEFENDİ’Yİ SONSUZ SAYGI, SEVGİ , MİNNET VE RAHMET İLE ANIYORUZ….
YÖNETİM KURULU
BİLGİ VE İLETİŞİM: YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ
Tel 0 (312) 213 5008 – 231 5196 / 0 (505) 833 8690 /0(505) 833 8691 [email protected]

 

belirli günlerYaşlılara saygı haftası hakkında genel açıklama

Ülkemizde her yıl 18-24 Mart tarihleri arası “YAŞLILARA SAYGI HAFTASI” olarak kutlanmaktadır.

Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir bu aynı zamanda bir minnet borcudur. Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi, daha aktif olması ve yaşama bağlı kılınmaları gerekir.

Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma muhtaç oldukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakım talep etme hakları vardır. Ailelerinden ve çocuklarından bu hizmeti çeşitli nedenlerle alamayanlara bu hizmet imkânlar ölçüsünde Devletimiz tarafından verilmektedir.

Devleti halka hizmet etme aracı olarak gören hükümetler, bir sınıf ve kesimin değil, bütün vatandaşlarımızın refah ve mutluluğunu sağlayacak sosyal politikalar yürütmeyi, bu bağlamda yoksullar, bakıma muhtaç yaşlılar, çocuklar ve işsizler için özel programlar oluşturmayı, zor durumdaki vatandaşlarımıza, terkedilmiş ve kimsesizlik duygusu yaşatmamayı hedeflemelidir.

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğümüz, insanımızın değer yargıları arasında var olan yaşlıya sevgi, dayanışma ve saygı yaklaşımını, değişen toplum yapısı içinde ve bilimin ışığında profesyonelce hizmet alanlarına taşıyarak yaşlı vatandaşlarımıza götürülecek hizmetlerin kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmaları sürdürmelidir. Devletimizin sağladığı imkânlar ve sunduğu hizmetlerin her geçen gün daha mükemmel hale getirilmesini sağlamak öncelikli hedefi olmalıdır.

Ancak devletimizin çalışmaları yaşlılarımızın sorunlarının çözümü ve toplumda hak ettikleri yeri almaları konusunda tek başına yeterli değildir. Toplumda bu bilincin yerleşmesi, bugüne kadar olduğu gibi gönüllü kuruluşlarımızın ve yurttaşlarımızın katkıları ile yaşlılarımıza daha iyi yaşama koşullarını sağlayabiliriz. Yaşlılarımıza ve onların sorunlarına sahip çıkmak insanlık ve yurttaşlık görevimizdir.

“Bizleri bugünlere ve geleceğe hazırlayan yaşlılarımız için hayatı kolaylaştırmak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak devletimizin öncelikli görevleri arasındadır.”
Unutmayın ki bir gün herkes yaşlanacaktır.
Büyük Atatürk ne demiştir “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmağa hakkı yoktur.”

Bu duygularla ekip olarak tüm büyüklerimizin Yaşlılar Haftasını kutluyor, minnet ve şükran duygularımızla yaşam sevinçlerinin hiç kaybolmadığı sağlıklı ve mutlu günler temenni ediyor, sevgi ve saygılar sunuyoruz.

 

belirli günler
Yaşlılara saygı haftası mesajı

İnsan yaşamının, birbirinin süreni olan evrelerin birikim ve deneyimiyle her geçen gün zenginleştiğini vurguladı. Yaşlılığın, geçen yılların bireye kazandırdığı olgun bakış açısı, kişiye farklı bir boyut ve yaşama anlam yüklediğini ifade eden Sezer, buna karşın, kişinin bedeninde ve ruhunda oluşan değişikliklerin, günlük yaşamı eskisine oranla güçleştirdiğini, kimi zaman da başkalarına bağımlı duruma getirdiğini kaydetti.

Türk ulusunun, birbirlerinin sorunlarına karşı duyarlı bireyleri, dayanışma ve yardımlaşma geleneğiyle, karşı karşıya kaldığı birçok sorunu elbirliğiyle aşma özelliğine sahip olduğunu belirten Sezer, şöyle devam etti:

”Geçmişte yaşama etkin biçimde katılarak, bugünlere ulaşılmasında önemli rol oynayan yaşlılara yakınlık göstermek, gereksinim duyduklarında destek vermek ve yardım eli uzatmak, unutmamamız ve gelecek kuşaklara da aktarmamız gereken köklü geleneklerimizdendir. Toplumumuzun en saygın bireyleri olan yaşlılarımızın sorunlarının çözümünü kolaylaştırmalı, onlara yaşamın ağırlığını duyumsatmamalıyız.

Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan içe dönük bireysel yaşam, iletişimsizlik, yabancılaşma gibi kimi sorunlar, ulusumuza özgü özellikler nedeniyle ülkemizde olabildiğince az yaşanmakta; yaşlılar, aile içinde ve toplumsal yaşamda saygı, sevgi ve şefkat gösterilen, gerektiğinde danışılan kişiler olarak varlıklarını sürdürmektedir.

Genç düşünceli, geniş ufuklu ve öngörülü yaşlılar, toplumların dikkate alması gereken değerlerindendir. Onların görgü, bilgi ve birikimlerini gençlerle paylaşmaları ve onlara etkin olarak katılabilecekleri yaşam alanlarının sağlanması toplumları zenginleştirecektir.”

Cumhurbaşkanı Sezer, insan yaşamının her evresinde olduğu gibi yaşlılığın da mutlu ve huzurlu geçirilmesinin, kişinin verimliliğini ve üretkenliğini sürdürmesiyle sağlanabileceğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Sezer, şunları kaydetti:

”Yaşlılara, gereksinim duydukları her konuda destek olarak ve onlarla sevgi ve saygıya dayalı ilişkiler kurarak, tüm üyelerin uyum ve birliktelik içinde yaşadığı bir toplumu var edebiliriz.

Sosyal devlet anlayışının ve güçlü bir toplumun da önkoşulu olarak, sosyal güvenlik sisteminin tüm yaşlılarımızı kapsayacak biçimde genişletilmesi, yaşlıların karşı karşıya bulundukları kimi sorunların ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacaktır.

Devletimizin yaşlılarımızın yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve toplumda hak ettikleri yeri almaları konusundaki çalışmalarının yanı sıra, tüm bireylerin konuya gösterdikleri duyarlılık bizleri yetiştiren yaşlılarımızın bakım, barınma, sağlık gibi temel gereksinimlerinin giderilmesinde etkili olacaktır.”

Sezer, gönüllü kuruluşların ve yurttaşların, ”yaşlılara saygı bilincinin” yerleştirilmesindeki katkılarının, gençlere yaşlanmaktan korkmayacakları bir dünyanın kapılarını açacağını anımsattı.
Cumhurbaşkanı A.N. Sezer’in mesajı

 

belirli günler
Yaşlılara Saygı Haftası Seçme Şiirleri

Yaşlıları Severim
Sımsıcak gülüşlerle kucak açar herkese,
Yüzleri buruş buruş yaşlıları severim.
Nasıl özlem duyarlar yumuşacık bir sese,
Elleri kırış kırış yaşlıları severim.

Bin bir sevinç sığdırır meraklı bakışına,
Her zaman ilgi duyar hayatın akışına,
Sırt çevirmez yaşamın düzüne yokuşuna,
Dosta ömür adamış yaşlıları severim.

Yılları nasıl geçmiş, yaşamış mı doyunca
Nice fidan büyütmüş hepsi kendi boyunca.
Nasıl da mutlu olur bir ‘teşekkür’ duyunca,
Sevgilere susamış yaşlıları severim.

Hep dünleri anlatır, geçmişi çok özlemiş.
Yüreğinde kim bilir ne sevdalar gizlemiş.
Bilinmez ki kimlerin yollarını gözlemiş.
Anılarla yaşamış yaşlıları severim.

Koşup sarmak isterim bükülmüş bellerini,
Tutup öpesim gelir üşümüş ellerini.
Usanmadan dinlesem o tatlı dillerini,
Yüzleri buruş buruş yaşlıları severim.
Elleri kırış kırış yaşlıları severim.
2003-Ankara
(Sevda Köşe Başında`dan)
Yaşlılar haftası, tüm dünyada kutlu ve umutlu olsun..
Sevinç ATAN

Yaşlılığa Dair
Doğan herkes
Çocuk,genç,orta yaşlı
Daha sonra da
Yaşlı olmak zorundadır.
Çocukluğumuzu anlamadan,
Gençliğimizi bilmeden,
Yaşlılığımızı yapamadan yaşarız.
Hepsinin eksiği varmış gibi gelse de
Ayrı olmalı hepsinin,
Çocukluğun,gençliğin,
Hatta yaşlılığın.
Yaşlanmamak elimizde değil,
Geriye dönmek imkansız.
O halde?
Her yaşın hakkını vermeli
Gerektiği gibi yaşamalıyız.
Yaşlanman yaşlı olmaktansa,
Yaşlanınca bile genç kalmasını bilmeliyiz!

Nuray ZARALI

Yaşlılar Haftası Şiiri-Bebek
Bir zamanlar o da bir bebekti
Hokka burunlu, al yanaklı,
Bir ömre bedel.
Şu gördüğün kavrulmuş el,
Pamuk gibiydi.
Eskiler içindeki bu kambur vücut,
Mis gibi kokan zıbınlar, fırfırlı elbiseler giydi.

Annesi ona “Gül kızım” derdi,
Sevip okşamak için sıraya girerlerdi.
Ya babası?
Getirdiği çikolatayı muzipçe cebinde saklardı
Onu ağlatmayı herkese yasaklardı.
Kızı incisi, emeliydi
Çok mutlu olmalı, hayatı sevmeliydi.

Ah! Hızla geçti yıllar işte
Seksen beş yıllık koca bir ömrü
İçiverdi bir dikişte.

Annesinin kiraz dudaklı, kalem kaşlısı
Şimdi huzurevinin en yaşlısı.
Gençler ondan kaçıyor. Neden?
Ruh aynı ruh, beden aynı beden.

Soruyor, gözleri nemli:
Görüntü bu kadar mı önemli?
Oysa şimdi anlatacak ne öyküleri var
Bir yıkılsa aradaki şu duvar!

Çare yok. Böyle gelmiş bu, böyle gidecek.
Şimdi bir zamanki tatlı bebek,
Saatler boyu pencerenin önünde
Birbirinin aynı günleri tüketmekte,
Bir an önce yanına alması için Tanrı’ya
Dualar etmekte.

Ümit Kilislioğlu Özger

YAŞAMDAKİ BASAMAKLAR
Bebek:
Daha çok küçüğüm sütümü verin,
Oynamak isterim, bebek getirin.
Hastayım, derdimi diyemem öyle,
Doktorlara hemen beni götürün.

Çocuk:
Ben bebek değilim yalnız oynarım,
Bardağı, çatalı kendim tutarım.
Beni küçük sanma yaşım yedidir.
Hele çantam gelsin derse koşarım.

Genç:
Yerde savururum gökte yerim ben,
Bu konuda yoktur hiçbir kederim.
Baba kesesinden hepten giderim,
Olsaydı yanımda bir de sevgilim…
Yaşlıya saygı mı, duymadım onu,
Ben kendim bulurum kendi yolumu.
Kim bana verdi ki, ben de vereyim,
Uzatmam elimi, vermem kolunu.

İhtiyar:
Ben de gençliğimde böyle diyordum,
Yerde kazanarak, gökte yiyordum.
Vücudum yaşlandı, olmuyor artık,
Genç kuşaktan, anlayış bekliyorum.
Ben geldim sonuma, onlar da yolda,
Her şey boşa imiş, yalan dünyada.
Sen de hesap eyle yanlışlar yapma!
Bir gün yaşlanırsın, dönersin bana.

İbrahim ŞİMŞEK

Yaşlılık Şiiri
Aynalar eski bugün
Yıllar önce sanki dün
Dün gece genç bakardı
Gözlerim yaşlı bugün

Hava yağışlı bugün
Güneş öldü sanki dün
Dün gece hep gülerdi
Gözlerim yaşlı bugün

Gözlerim yaşlı bugün
Gözlerim yaşlı bugün

Fevzi Tuna Ocakoğlu

Ah Yaşlılık…
Aynalar yansıtır kar beyaz sakalı,
Çamur banyosunda makyajı pahalı…
Keli güneş gibi kırıtır havalı,
Zaman tünelinde gezinirce sanki…

Belinde ağrılar ayağı son gazi,
Horca kullanılmış, bir subay gibi Nazi…
Yinede umuttur, hüzündür fantezi!
Kulağında çınlar, gençliktir şok yankı…

İçine bir girsen hazan yağmurları,
Dışını bir görsen çifte at mahmurları,
Alaycı bakışlar, oynar su samurları!
Oynatmak ne mümkün taşıdığı tankı…

Safet Kuramaz

Yaşlılık
Sürmeli göz
Sürmeli bulunmayan ateş
Ki ben hala
Taş devrinden yerleşik hayata geçmeye yabancıyım
Anneme söylemeyin busefer
Yaşlı yaşlı süzülmesin yaşları
Kırışan onca şeyden sonra
Şeyleşmenin korkağıyım ben
Rüyalardan kabuslara kadar
İnsanım insanlıktan öte pelerinlerde
Bilincime kapanmış ah o dua o od
Atına geçmeye yabancıyım
Simya simya
Katılıyorum gülmekten

Başak Tuncel

Yaşlılık
Günler günleri kovalarken, zamanda ilerliyor
Dün daha çocuk iken, bu gün baba oluyor
Dertler kederler sırtına bindikçe de biniyor
Akrep yelkovan dönerken, insanda yaşlanıyor

Eski gülücükler nerde, suratlar somurtuyor
Yüze çizgiler girince, saçlarda ağarıyor
Aynalar düşman artık, bizi genç göstermiyor
Yaşlandık mı gerçekten yoksa,
aynalar mı yalan söylüyor

Yılları horca harcarken, günler değerleniyor
Günleri bir yana bırak, saniye önemseniyor
Torunu kucağa alınca, bir de dede oluyor
Bunca tedirginlik neden, Ölüm mü yaklaşıyor.

Şeyhmus Sevilmez
Zordur yaşlılık bilemezsin
Sairimizin yazdığı gibi
‘Yolun Yarışı’nda değilim
Yolun sonundayım belki şimdi
Bitmedi ama yol yürüyeceğim bilirim
Zordur yaşlılık bilemezsin

Şunları yapardın eskiden
Simdi rica ediyorsun birine
Gururum ne oldu derken
Eskisi gibi değilsin kime ne
Zordur yaşlılık bilemezsin

Çarşı pazar dolaşamazsın
Veya sinema tiyatro lokanta
Çünkü sen yalnız olamazsın
Götüren olursa çıkarsın sokağa
Zordur yaşlılık bilemezsin

Yalnızsındır evde bu yaşta
Konuşacak insan ararsın haliyle
Telefondaki ses bile yeter sana
Aradı biri diye sevinirsin sessizce
Zordur yaşlılık bilemezsin

Hayatin sanki bir sinema
Kapatıp gözlerini seyredersin sessizce
Muvaffak olmuşsun birçok sahada
Gurur duymuyorsun yinede kendinle
Zordur yaşlılık bilemezsin

Keşke senin yaşına gelince
Senin gibi olsak demişler
Kendileri gibi olsunlar bence
İçimdeki fırtınayı sezmemişler

Ulya Erkman

Gençliği Özleyiş
Yıllarca koynunda şahlanıp durdum,
Birazcık kıymetin,bilmedim gençlik;
Bitmezsin sanarak,bol bol savurdum
Vaktinde sırrına ermedim gençlik.

Sayende,bir zaman kuvvetli gezdim,
Yorgunluk,yaşlılık nedir bilmezdim;
Seneler geçtikçe,yokluğun sezdim
Özlemin ne zormuş,sormadım gençlik.

Büyürken özlerdim,olgun çağları,
Aşılır sanırdım,o dem dağları;
Yıllar soldururmuş,zümrüt bağları
Yılların farkına,varmadım gençlik.

Ne kadar yalvarsam,gelmezsin geri,
Bu imiş,faninin,kesin kaderi;
Yaşlılık,serime,düşeli beri
Sineni sineme,sarmadım gençlik.

Gençliğin kıymetin(i) iyi bilmeli,
İlimle,sporla eğitilmeli;
Genç,yaşlı herkesin,yüzü gülmeli
Üstünde bir değer,görmedim gençlik…

Naim Yalnız

Aklına Gelecek Mi (Yaşlılara Saygı Haftasına)
Sen say ki büyüğünü oda seni sevecek,
Her insan yaşar ise yaşlılığı görecek,
Bir gün seninde elin, her yanın titreyecek,
Gençlikte yaptıkların aklına gelecek mi?

Gören gözlerin bir gün elbet görmez olunca,
Sağır kulağın ancak bağırırken duyunca,
Tek başına odada sahipsizce kalınca,
Gençlikte yaptıkların aklına gelecek mi?

Başındaki saçları bir gün döktüğün zaman,
Söylediğin sözleri hatırlamazsa kafan,
Sönünce bütün forsun, nefsinle kalmaz davan,
Gençlikte yaptıkların aklına gelecek mi?

Ah demeden başının çaresine baksana,
Yaşlı ana babanı üzerek kırmasana,
Kendin onun yerine koyup da anlasana,
Gençlikte yaptıkların aklına gelecek mi?

Her şeyin hayırlısı her yerde istenmeli,
Kayaturan gençliğin kıymetini bilmeli,
Yaşlıları ziyaret ederek güldürmeli,
Yaptıkların bilmem ki aklına gelecek mi?

Şevki Kayaturan